top of page

Zimnotłoczony olej konopny a zmiany skórne u koni

Dziś przedstawiamy Wam obserwacje właścicielki znanego już Wam Mańka (Historia mięśnia nadłopatkowego) na temat wpływu obecności zimnotłoczonego oleju konopnego w diecie Mańka. Zachęcamy do lektury!Wałach, lat 15, zmiany skórne, znane powszechnie pod nazwą lipcówka.

W naszym przypadku nie przybierają poważnej formy jak u innych koni, ale widać, że swędzą i drażnią konia.

Prawdopodobnie jest to reakcja alergiczna na ukąszenia meszek lub komarów.

Pierwsze objawy pojawiły się w lipcu. Są to strupki składające się z ropy i krwi, po oczyszeniu mamy mocno zaczerwienioną, sączącą się ranę. W naszym przypadku pojawiają się głównie na nogach. Leczenie jest bardzo uciążliwe, opiera się głównie na oczyszczeniu rany, dezinfekcji i zabezpieczeniu żelem hydrokoloidowym lub preparatem na lipcówkę.


Poniżej zdjęcie jednej z ran przed włączeniem oleju konopnego do codziennej suplementacji.


W tym roku w połowie lipca do diety włączyłam olej konopny w ilości 30ml na dzień. Liczyłam głównie na efekt lekko wyciszający oraz zadbanie o przewód pokarmowy konia. Jednak olej konopny sprawdził się doskonale również w przypadku naszych zmian skórnych. Olej podawany był przez miesiąc, następnie zrobiliśmy przerwę. Do oleju wróciliśmy ponownie we wrześniu i podawaliśmy go do października.

Nasze obserwacje to przede wszystkim brak zmian skórnych w okresie podawania oleju konopnego. Już po tygodniu kiedy olej został odstawiony zmiany skórne zaczęły pojawiać się na nowo. Co więcej aktualnie mamy październik, olej został odstawiony na początku miesiąca, a na nogach oraz głowie pojawiły się nowe strupki. Poza olejem konopny w diecie niewiele się zmieniło, stąd pewność o związku działania oleju konopnego na zmiany alergiczne.


Poniżej zdjęcie jednej z ran po włączeniu oleju konopnego do codziennej suplementacji.Wnioski: olej konopny prawdopodobnie podniósł odporność organizmu na tyle, że zaczął radzić sobie z alergią na owady, dodatkowo przyspieszył on gojenie się ran, które powstały wcześniej.


Ze swojej strony możemy tylko dodać iż olej z nasion konopi jest źródłem unikalnego kwasu tłuszczowego gamma-linolenowego (GLA), omega-6, który zachowuje się jak omega-3. Wykazano, że GLA przemieszcza się i konkuruje z większą liczbą zapalnych kwasów tłuszczowych w błonach komórkowych. W szczególności GLA jest korzystny dla zdrowia skóry i zdrowia układu pokarmowego oraz może pomóc zrównoważyć wahania hormonalne u klaczy.

Jeśli szukasz oleju konopnego najwyższej jakości, z certyfikatem eko to zapraszamy do naszego sklepu lub sklepów partnerskich: sklep.
27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page