top of page

USPOKOJENIE-DONNY

Przedstawiamy kolejne krótkie case study konia nieco nerwowego i cierpiącego z powodu RAO. Tym razem do pełnej poprawy w przypadku objawów RAO niezbędne było wprowadzenie odpowiednio przygotowanej paszy-sam Hempqualizer sprawdził się tu w celu ograniczenia dolegliwości nerwowych bez ewidentnego wpływu na objawy RAO.

DONNY, WAŁACH, 11 LAT, TINKER Z IRLANDII, USPOKOJENIE

Historia:

Donny jest z nami od 4 lat. 3 lata temu sporadyczne pokasływanie nasiliło się w mocne duszności. Przeleczyliśmy flegaminą ale kluczowym dla zdrowych płuc okazała się zmiana  paszy objętościowej z siana na sianokiszonkę. Jednak jest to zbyt treściwe jedzenie dla otyłego Tinkera. Nerki i wątroba są poddawane zbyt wielkiemu obciążeniu wysokobiałkowej paszy.  Wiosną zaczęliśmy podawać sianokiszonkę pół na pół z podwójnie odpylonym sianem. Niestety u Donnego pojawił się mętny wysięk z nozdrzy i sporadyczny kaszel.

Suplementacja Hempqualizer+:

Wtedy zaczęliśmy podawać preparat Hempqualizer+ w ilości 1ml. Donny ma spory problem z samoregulacją emocji w niektórych sytuacjach takich jak werkowanie, karmienie paszą treściwą lub zostawanie samemu na padoku gdy drugi koń jest zabierany na trening. Pierwsze co zauważyliśmy po podaniu 1ml Hempqualizer+  to spokojniejszy oddech i zaprzestanie nerwowego kopania nogą w ziemi w sytuacjach zwykle stresowych. 

Zwiększyliśmy dawkę do 2 ml dziennie przez miesiąc. Niestety mętny wysięk z nozdrzy i pokasływanie nie ustąpiło. Preparat 2ml podawaliśmy kolejne tygodnie, jak również  sianokiszonkę na zmianę z sianem podwójnie-odpylonym, które zaczęliśmy moczyć w wodzie na nie dłużej niż pół godziny.

Przy takiej kombinacji Donny teraz oddycha prawidłowo, zniknął wysięk z nosa. Donny nie kaszle. 

35 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page