top of page

USPOKOJENIE-BONITA

Przedstawiamy case study Bonity, 20-letniej klaczy Polskiego Konia Szlachetnego Półkrwi, nadesłane przez jej obecną właścicielkę.


koń Bonita

BONITA, 20 LAT, KLACZ, POLSKI KOŃ SZLACHETNY PÓŁKRWII,USPOKOJENIE


HISTORIA:

Bonita jest ze mną od Sierpnia 2023. Kupiłam ją jako konia do lekkiej rekreacji dla jednego jeźdźca czyli dla mnie. Poprzedni właściciele nie mieli dla niej wystarczająco czasu, a chcieli żeby trafiła w dobre ręce. 

Bonita od początku dała się poznać jako wielki misiak, który jest bardzo uległy w stadzie i stroni od wszelkich konfliktów. W związku z tym iż nie widzi na prawe oko (uszkodzenie mechaniczne u poprzednich właścicieli) potrafi reagować dość nerwowo na dźwięki i hałasy. 

Bonita to piękna i mądra klacz, ale bardzo emocjonalna co powoduje u niej duży niepokój, spięcie i nerwowość. W Kwietniu 2023 leczona była na wrzody.


PROBLEM:

Bonita 2 tygodnie po przyjeździe do mnie, zaczęła mocno chudnąć podczas gdy dostawała pasze 3 x dziennie oraz siano i trawa do oporu, czasem to normalne przy zmianie stajni, ale nie aż tak. Już wtedy wiedziałam że jest to delikatny konik. Odkarmianie było długim procesem. W związku z tym iż jest wrzodowcem, dieta i karmienie musiało być ostrożne a przybieranie wagi było bardzo powolne. Po 2 miesiącach wyglądała lepiej, ale nadal dość chudo. Bonita zaczęła być mocno nerwowa, wyjście od stada czy na spacer kończyło się dużym stresem i galopowaniem w kółko na lonży. Kowal, jak wcześniej nie było problemu, tak w Listopadzie dramat, a ja nie wiedziałam co się dzieje. Wprowadziłam pelet konopny, chelat magnezu, kozłka lekarskiego, ale niestety choć stosowane codziennie, nie przyniosło efektu. 

Wezwałam fizjo by choć trochę rozluźnić napięcia w ciele Boni, ale nawet fizjo stwierdziła, że konik mocno nerwowy, ciężko było jej ustać w miejscu, próbowała łykać i wtedy poleciła mi Hempqualizer.  A że podjęłam również decyzję o zmianie stajni, był to dobry moment by wypróbować ten preparat. 


EFEKTY SUPLEMENTACJI HEMPQUALIZER:

Suplementacje zaczęłam od 2ml dziennie na 3 dni przed zmianą stajni + w dniu zmiany stajni 4ml. Potem kontynuowałam suplementację 1ml dziennie przez miesiąc. 

Już podczas wprowadzenia Bonity do nowej stajni, było widać wyraźne obniżenie stresu, pierwsze co stanęła przy paśniku z sianem i w pełnym spokoju poznawała teren. Po 2 tygodniach stosowania, miałam wrażenie że to nie ten sam koń. Spacer po za stajnią z dala od stada, przestał być problemem a wręcz ochoczo poznawała okolice. Po raz pierwszy zobaczyłam jak się pięknie tarza. Bonita zaczęła również ładnie przybierać na wadze, gdzie zmniejszona została ilość paszy do 2 razy dziennie. Popręg z 120 cm musiałam zmienić na 130 cm. Fizjo w styczniu również potwierdziła że jest duża poprawa w jej zachowaniu i spięciach w ciele.

56 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page