top of page

TWÓJ KOŃ I FAJERWERKI: REDUKOWANIE STRESU

Zaktualizowano: 10 gru 2023

Dla Ciebie sylwestrowe pokazy fajerwerków mogą być zachwycającym widowiskiem, ale dla koni mogą być one niezwykle stresujące.


Przestraszony koń z fajerwerkami w tle

Koń i fajerwerki

Strach, niepokój i stres są odczuwane przez wszystkie gatunki, a właściciele koni co roku przekonują się o tym wyjątkowo dotkliwie. Badanie przeprowadzone w Nowej Zelandii wykazało, że prawie 80 procent koni w pobliżu pokazu fajerwerków wykazywało oznaki niepokoju, pomimo prób zarządzania sytuacją (LINK DO BADANIA).

Aby zebrać takie dane, naukowcy przeprowadzili ankietę wśród 1,111 opiekunów 6,431 koni, co stanowi około 9 procent nieścigających się koni w Nowej Zelandii. Połowa respondentów zidentyfikowała się jako mieszkająca na przedmieściach. Tylko sześć procent respondentów wskazało, że ich konie nie były narażone na fajerwerki w poprzednim roku.


Reakcje koni na fajerwerki były spójne: wszyscy oprócz siedmiu respondentów wskazali, że ich konie wykazywały w pewnym momencie przynajmniej jedno zachowanie związane z niepokojem, takie jak galopowanie, pocenie się lub drżenie. Galopowanie było najczęściej zgłaszanym zachowaniem, o którym informowało 82 procent respondentów, a 35 procent respondentów zgłosiło, że ich koń przebił się przez ogrodzenie w wyniku lęku wywołanego fajerwerkami.

Ogólnie rzecz biorąc, 26 procent respondentów wskazało, że ich konie odniosły obrażenia związane z lękiem wywołanym fajerwerkami, najczęściej były to skaleczenia oraz naderwania i skręcenia.

Właściciele stosowali różne strategie zarządzania, aby pomóc koniom zachować spokój podczas pokazów fajerwerków. Najczęstszą była przeniesienie konia na padok dalej od pokazu, co zastosowało 77 procent. Jednak 37 procent tych właścicieli zgłosiło, że to było nieskuteczne.


Podstawową reakcją konia na strach jest ucieczka – a podczas sylwestrowej kanonady ta reakcja ucieczki może prowadzić do problemów. Konie są duże i poruszają się szybko, co prowadzi do licznych obrażeń spowodowanych siłą i impetem. Co roku weterynarze leczą konie, które zostały zranione przez ogrodzenia lub towarzyszące im na pastwisku konie w wyniku strachu wywołanego fajerwerkami.

Podsumowując-koń i fajerwerki to wyjątkowo niezgrana para.


Jak radzić sobie w sylwestrową noc ze stresem u koni?

Musisz podjąć decyzję, jak zarządzać swoim koniem podczas pokazów fajerwerków, biorąc pod uwagę osobowość konia oraz lokalizację Twojej stajni. Niektóre sposoby zapobiegania urazom to:

  • Zapewnij koniowi bezpieczne miejsce. Upewnij się, że ogrodzenia są w dobrym stanie i że koń znajduje się w znajomym obszarze.

  • Upewnij się, że Twój koń ma dużo siana lub paszy, aby był zajęty. Zabawka lub dozownik karmy może również pomóc zająć jego umysł i odciągnąć uwagę od nagłego hałasu.

  • Trzymaj konia w środku. W małej stajni nie będzie mógł nabierać prędkości, więc wszelkie kolizje będą powodować mniejsze obrażenia. W pewnym stopniu możesz również pomóc koniowi w pomieszczeniu, odtwarzając muzykę, która pomoże zagłuszyć wybuchy.

  • Innym sposobem na stłumienie hałasu jest użycie zatyczek do uszu lub wacików do uszu przeznaczonych dla koni.

  • Użyj suplementu uspokajającego. Tutaj z pomocą przychodzą preparaty Hempqualizer, które zostały pod tym kątem sprawdzone w Sylwestra 2022. Ich efektywność pod kątem doraźnego uspokojenia potwierdza 99% naszych klientów.

Preparaty Hempqualizer-Efekt uspokojenia

Krótką historię tego pamiętnego Sylwestra przeczytasz TUTAJ

Dermiania TS, problemy na tle nerwowym i lękowym->TUTAJ

John Doe, RAO oraz płochliwość przed jazdą->TUTAJ

Aleksander, nerwy oraz lęk->TUTAJ

Salvador, problemy ze stawami oraz lęk separacyjny->TUTAJ

Kokietka, lipcówka oraz lęk separacyjny->TUTAJ

DO 31 GRUDNIA WPISUJĄC W KOSZYKU KOD SYLWESTER ORZYMASZ 20% RABATU NA ZAKUP PREPARATÓW HEMPQUALIZER

808 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page