top of page

RAO-IVAR

Witajcie na naszym blogu, gdzie dzielimy się inspirującymi opowieściami naszych klientów o końskich wyzwaniach i zwycięstwach. Dzisiaj chcielibyśmy opowiedzieć Wam o Ivarze VDL, 11-letnim wałachu rasy KWPN, którego droga do sukcesów w Dużej Rundzie była długa i pełna przeszkód.

Ivar, wyhodowany w renomowanej holenderskiej stadninie VDL Stud, a syn wybitnego ogiera Tinka’s Boy, dołączył do właścicielki Amelii 7 lat temu jako czteroletni ogier. Od tamtej pory wspólnie przebyli drogę pełną wzlotów i upadków, ucząc się nawzajem i rozwijając niezwykłą więź.

Jednym z największych wyzwań, przed którymi stanęli, była diagnoza RAO, postawiona Ivarowi w grudniu 2022 roku.

HISTORIA:

Ivar VDL to 11sto letni walach rasy KWPN pochodzący z hodowli VDL stud z Holandii, a jego ojcem jest wybitny ogier Tinka’s Boy. Ivar trafił do mnie 7 lat temu jako czteroletni ogier, cała nasza droga była bardzo długa i kręta, ale wspólnie udało nam się dojść do poziomu konkursów Dużej Rundy.


PROBLEM:

RAO zdiagnozowano u nas w grudniu 2022 roku, od tamtej pory pierwsze wyraźne oznaki choroby mieliśmy w sierpniu 2023 roku, kiedy wyszło nam uczulenie na lucernę. Po całkowitym wykluczeniu jej z diety przez około miesiąc było w porządku, ale w połowie września do końca października mieliśmy roztrenowanie, ponieważ RAO naprawdę dawało popalić, niestety skorzystaliśmy wtedy również ze sterydu domięśniowego.


PROFILAKTYKA:

Profilaktycznie do diety mamy wprowadzone zioła i suplementy na oddech, a koń stoi 12 godzin na pastwisku, a pozostałą część doby spędza w boksie angielskim z trocinami. Cała zima bez najmniejszych problemów, jednak najbardziej obawiałam się wiosny i pierwszych wyższych temperatur.


EFEKTY STOSOWANIA HEMPQUALIZER+:

Z ratunkiem przyszedł Hempqualizer+, który zapobiegł rzutowi choroby w okresie przejściowym. Mamy prawie połowę kwietnia i codzienne temperatury w okolicach 13-18 stopni i nie ma żadnej różnicy w stosunku do jego kondycji zimowej. Pierwszego gorącego dnia (blisko 30 stopni!) było znaczne pogorszenie, jednak podałam zwiększoną dawkę preparatu i następnego dnia stan zaskakująco idealny.

Niestety RAO to choroba nieuleczalna, możemy tylko zatrzymywać lub spowalniać proces jej rozwoju, a także wspomagać organizm w gorszych momentach, a Hempqualizer+ doskonale się sprawdza w tej roli. Do tego Ivar odkąd pamiętam miał strzykające stawy w tylnich nogach, oczywiście po konsultacjach z weterynarzami jest to taki jego „urok”. Dostawał różne suplementy, niektóre dawały minimalna poprawę (cichszy odgłos strzykania lub mniejsza jego częstotliwość), a pasta Hempqualizer+ dała mam oba te efekty. Kolejna kwestią jest przebyte zapalenie żołądka, około 2 miesiące temu. Po zakończeniu leczenia pastami weterynaryjnymi dokończyłam kurację i profilaktycznie Ivar dostawał także Hempqualizer+. Nie mamy żadnych objawów lub nawrotów stanu zapalnego, więc oprócz zmiany żywienia Hempqualizer pomógł nam zabezpieczyć żołądek przed niepożądanymi powikłaniami.

30 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page