top of page

RAO-BUFFLO

Przedstawiamy kolejne case study nadesłane przez właścicielkę Bufflo, 11-letniego wałacha borykającego się z RAO.


Koń z RAO

BUFFLO, 11 LAT, ok.700 KG, WAŁACH, Szlachetna Półkrew/Polski Koń Sportowy, RAO

Historia konia: Koń użytkowany obecnie rekreacyjnie, około cztery lata wstecz w treningu skokowym. Pierwsze poważne objawy pojawiły się trzy lata temu. Duszność, świszczenie, silny kaszel, wydzielina trudna do odkrzsztuszenia, oddech przyspieszony, pompowanie brzuchem. Po wizycie lekarza weterynarii stwierdzone RAO. Został wprowadzony steryd oraz inne suplementy.


Dotychczasowe leczenie: W sytuacji kryzysowej podawany był steryd domięśniowo, a kolejne dni steryd Dexamethasone Krka 20mg w tabletkach a w późniejszym czasie dodatkowo Ventipulmin. Poza tym na stałe były wprowadzone suplementy m.in. Yarrowia Equinox Respiratory, zioła. Siano moczone, Koń stoi na torfie. Ostatnia kuracja sterydem była w okolicach sierpnia/września 2023. Po odstawieniu sterydów objawy wracały w dość krótkim czasie.


Suplementacja hempqualizer+:

Pierwsza kuracja (koniec listopada/początek grudnia:

Pierwszy raz przeprowadzona kuracja trwająca 14 dni. Koń pompował i kaszlał, po 3 dniu podawania Hempqualizer+ oddech w normie, brak pompownia oraz wydzieliny w nosie. Po 14 dniach wszystko w normie. Koń obecnie od listopada bez suplementów tylko na paszy dla kaszlaków.


Druga kuracja:

26.12.2023 Koń świszczał, nie mógł pozbyć się wydzieliny z nosa, ostry kaszel, pompowanie, duszność. W takiej sytuacji był zawsze podawany steryd. Ja podałam Hempqualizer+ zaczynając pierwszego dnia od 1 ml , a kolejne trzy dni 2 ml. Na drugi dzień brak świstów, trzeciego dnia (29.12.2023) został tylko kaszel. Oddech w normie, brak pompowania, wyszedł piękny glut. Obecnie został tylko sporadyczny kaszel. Po kontakcie z producentem kuracja będzie trwała 30 dni. W dalszym ciągu nie są podawane inne suplementy.


Dodatkowo zauważyłam że nie występują rano na nogach opoje, z którymi też mieliśmy problem

318 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page