top of page

RAO-BERENIKA

Case study 16-letniej Bereniki cierpiącej na RAO z wyjątkowo silnymi objawami. Opis przypadku przygotowany przez właścicielkę.


biały koń w stajni z RAO

Berenika, klacz 16 lat, rasa małopolska, RAO


Historia konia: Klacz jest u mnie od 1,5 roku. Użytkowana jedynie rekreacyjnie kilka razy w miesiącu, głównie jazda w tereny. U poprzedniego właściciela zdarzał się sporadyczny kaszel. Na wiosnę 2023r. stan nagle mocno się pogorszył, występował silny kaszel i duszności. RAO stwierdzono w lipcu 2023r. Zmiana warunków na chów wolnowybiegowy oraz przebyta kuracja sterydem niestety nie przyniosła efektu. .


Objawy: Silny kaszel w seriach. Intensywne pompowanie brzuchem oraz przyspieszony oddech występowały niemal bez przerwy. Silne napady kaszlu w wyższych chodach. Po dawce ruchu gęsta, biała wydzielina z nozdrzy.


Dotychczasowe leczenie: Kuracja sterydowa oraz leki wykrztuśne. Dieta została zmieniona na paszę dedykowaną dla koni z RAO, dodatkowo klacz dostawała suplementy oraz kuracje ziołowe (miodunka, prawoślaz oraz babka lancetowata). Wszystkie te zabiegi zminimalizowały częstotliwość występowania kaszlu, ale nie wpłynęły na ciężki, przyspieszony oddech i utrzymujące się złe samopoczucie klaczy.


Wynik i przebieg suplementacji Hempqualizer+: Przed rozpoczęciem kuracji Hempqualizer+ odstawiłam wszystkie zioła i suplementy. Po pierwszych kilku dniach kaszel mocno się nasilił. Po konsultacji z przedstawicielem firmy dawka została zwiększona na 4 dni do 2ml. Po tym czasie kaszel ustąpił niemal całkowicie. Po kolejnych dniach kuracji widać było znaczną poprawę w samopoczuciu konia, była rozluźniona i chętna do pracy. Zdecydowaliśmy o stosowaniu w naszym przypadku dawek 2ml co drugi dzień. Po 2 tygodniach zdecydowanie nastąpiła poprawa oddechu, pompowanie brzuchem stało się niemal niewidoczne. Stan nie był idealny i nieco się pogorszył po zakończeniu kuracji, natomiast ze względu na zwiększoną dawkę trwała ona krócej niż 30 dni. Zgodnie z zaleceniami z pewnością będziemy kontynuować stosowanie Hempqualizer+. Jak do tej pory to jedyny preparat, który daje klaczy wyraźną ulgę i szybko przynosi widoczne efekty.

257 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page