top of page

Oleje roślinne w diecie koni wrzodowych

Zaktualizowano: 7 lip


olej z nasion

Istnieje wiele olejów, które są powszechnie stosowane w żywieniu koni. Należą do nich olej kukurydziany, sojowy, rzepakowy, lniany, kokosowy, rybny oraz roślinny (mieszanka olejów kukurydzianego i sojowego). Olej konopny dla koni to stosunkowo nowy dodatek do tej grupy, ale ma on długą tradycję jako zdrowy i korzystny olej, sięgającą czasów dynastii Ming. Czy oleje roślinne sprawdzają się jednak w diecie koni wrzodowych?


CZY PODAWANIE KONIOM OLEJU KUKURYDZIANEGO LUB OLEJU RYŻOWEGO JEST DOBRE W LECZENIU LUB ZAPOBIEGANIU WRZODOM ŻOŁĄDKOWYM U KONI?

Pomysł karmienia koni olejem kukurydzianym w przypadku wrzodów żołądka pojawił się po publikacji artykułu przez Cargile i współpracowników w 2004 roku. Artykuł ten jest dostępny w otwartym dostępie, więc można go przeczytać za darmo (patrz na dole postu). Jednak autorzy prawdopodobnie zaczerpnęli ten pomysł z badania przeprowadzonego na szczurach w 1987 roku, które wykazało, że karmienie szczurów olejem kukurydzianym zapobiegało eksperymentalnie indukowanym wrzodom trawiennym (Jayaraj i współpracownicy, 1987).


  1. Cargile i współpracownicy (2004) stwierdzili, że podawanie 45 ml oleju kukurydzianego dziennie przez 5 tygodni zmniejszało wydzielanie kwasu żołądkowego w odpowiedzi na stymulację wydzielania kwasu lekiem naśladującym działanie hormonu gastryny (który stymuluje wydzielanie kwasu żołądkowego w normalnych warunkach). Jednak badanie to było słabe metodologicznie i źle zaprojektowane, ponieważ użyto tylko 4 kucy, a kolejność leczenia nie była losowa. Problemem tego badania było to, że autorzy nie wykonali gastroskopii u koni w celu zdiagnozowania wrzodów żołądka. Niemniej jednak, nie przeszkodziło to w promowaniu podawania 45 ml oleju kukurydzianego dziennie koniom z wrzodami żołądka.

  2. W przeciwieństwie do tego, grupa Franka i Andrewsa z Uniwersytetu Tennessee opublikowała znacznie solidniejsze badanie w 2005 roku (Frank i współpracownicy, 2005). W przeciwieństwie do poprzedniego, to badanie wykorzystało bardzo solidny projekt eksperymentalny i 8 koni (6 tygodni karmienia w losowo krzyżowym układzie kwadratu łacińskiego 4 X 4 z 5-tygodniowymi przerwami).


Olej kukurydziany to w większości wypadków bardzo przetworzony i tani olej. Oleje takie jak kokosowy, konopny i lniany są głównie tłoczone na zimno. Ta metoda zachowuje naturalne przeciwutleniacze, takie jak witamina E i witamina A jako beta-karoten, a także omegi 3, 6, 9. Większość oleju kukurydzianego, sojowego i rzepakowego jest przetwarzana cieplnie w temperaturach nawet do 180 stopni, a następnie poddawana kąpieli w rozpuszczalniku heksanowym. Heksan jest produktem ubocznym ropy naftowej i jest klasyfikowany jako neurotoksyna. Następnie oleje są neutralizowane sodą kaustyczną (wodorotlenkiem sodu). Kolejnym etapem przetwarzania jest wybielanie, które usuwa chlorofil i karotenoidy. Ostatnim procesem jest dezodoryzacja, która wykorzystuje sprężoną parę w temperaturze 500 stopni lub więcej. Ponieważ naturalne przeciwutleniacze, takie jak witamina E i witamina A, są niszczone w tym procesie, dodaje się do oleju stabilizatory, takie jak BHT i BHA.


Olej kukurydziany jest jednym z najbogatszych w promujące zapalenie kwasy tłuszczowe Omega 6 i bardzo ubogi w przeciwzapalne kwasy tłuszczowe Omega 3 (stosunek 59:1). Wśród jego kwasów omega-6 nie występuje dodatkowo kwas GLA.

Jedyną zaletą oleju kukurydzianego jest to, że jest stosunkowo ubogi w tłuszcze nasycone.


PODSUMOWANIE

  • 45 ml oleju kukurydzianego w jednym słabo zaprojektowanym i bardzo małym badaniu (4 zwierzęta) nieznacznie zmniejszyło wydzielanie kwasu żołądkowego u kucyków. To badanie nie obejmowało gastroskopii żołądków.

  • W większym i lepiej zaprojektowanym badaniu, karmienie 240 ml dziennie rafinowanym olejem z otrąb ryżowych, surowym olejem z otrąb ryżowych lub olejem kukurydzianym przez 5 tygodni nie miało wpływu na wrzody żołądkowe.

  • W większości wypadków jest on bardzo przetworzony i jest jednym z najbogatszych w promujące zapalenie kwasy tłuszczowe Omega 6 (nie zawiera kwasu GLA) i bardzo ubogi w przeciwzapalne kwasy tłuszczowe Omega 3.

  • Obecnie jedyną wartością karmienia koni z wrzodami żołądka olejem kukurydzianym jest jego stosowanie w celu zastąpienia skrobi


Jaki olej podawać koniowi z wrzodami?

Przy wyborze oleju do diety konia z wrzodami, kieruj się stosunkiem omega-3 do omega-6 oraz zawartością kwasu GLA, który wykazuje działanie przeciwzapalne. Jednym z najlepszych olejów jakie możesz podać swojemu koniowi cierpiącemu z powodu wrzodów jest tłoczony na zimno olej z nasion konopi z renomowanego źródła.


Olej konopny (lub olej z nasion konopi) jest wyjątkowym olejem, ponieważ zawiera wszystkie zidentyfikowane niezbędne kwasy tłuszczowe znane jako omegi. Dostarcza nie tylko Omega 3 i Omega 6, ale także Omega 9. To, co naprawdę wyróżnia olej konopny dla koni spośród innych olejów, to obecność GLA (kwasu gamma-linolenowego) oraz SDA (skutecznego prekursora DHA i EPA).


olej z nasion


GLA jest regulatorem prostaglandyn, substancji podobnych do hormonów, które działają jako chemiczne przekaźniki w komórce. Ich efekty fizjologiczne obejmują regulację stanów zapalnych. Istnieją dwa dominujące rodzaje prostaglandyn: PGE-1, prostaglandyna przeciwzapalna, oraz PGE-2, prostaglandyna prozapalna. GLA zwiększa produkcję PGE-1, tym samym obniżając poziom PGE-2. Misoprostol, powszechnie stosowany lek na wrzody układu pokarmowego u koni, jest syntetyczną formą PGE-1.


Prostaglandyny są również zaangażowane w zwiększoną sekrecję ochronnego śluzu w przewodzie pokarmowym, co czyni GLA z oleju konopnego ważnym składnikiem dla koni z problemami wrzodowymi.


Żródła:

Jayaraj AP, Tovey FI, Clark CG, et al. (1987) The ulcerogenic and protective action of rice and rice fractions in experimental peptic ulceration. Clin Sci (Lond); 72:463–466.  

Cargile JL, Burrow JA, Kim I, Cohen ND, Merritt AM. (2004) Effect of dietary corn oil supplementation on equine gastric fluid acid, sodium, and prostaglandin E2 content before and during pentagastrin infusion. J Vet Intern Med. Jul-Aug;18(4):545-9. 

Frank N, Andrews FM, Elliott SB, Lew J. (2005) Effects of dietary oils on the development of gastric ulcers in mares. Am J Vet Res. Nov;66(11):2006-11.  

Effects of corn oil on the gastric mucosa of horses with induced ulcer

269 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page