top of page

KASZEL, PROBLEMY ODDECHOWE-FONTENBLUE

Fontenblue to 15-letni wałach rasy wielkopolskiej, o imponującej posturze 170 cm w kłębie i wadze około 650 kg. Od pięciu lat żyje w systemie wolnowybiegowym, ciesząc się swobodą i przestrzenią. Mimo swojej siły i witalności, od około dziesiątego roku życia Fontenblue zmaga się z problemem sezonowego kaszlu, który nasilał się wiosną i podczas ruchu.


Kaszel ten, mimo że nie wpływał znacząco na jego wydolność oddechową i nie prowadził do duszności, był dla niego wyraźnie uciążliwy. Diagnoza przeprowadzona za pomocą endoskopii ujawniła obecność dużej ilości kleistej wydzieliny w tchawicy, którą koń miał trudność samodzielnie usunąć. W odpowiedzi na ten problem, przez lata próbowano różnych metod leczenia — od sterydów inhalacyjnych po olejki ziołowe, które jednak przynosiły jedynie krótkotrwałą ulgę.


W obliczu braku długoterminowej poprawy, właścicielKA Fontenblue zdecydowała się na zastosowanie Hempqualizer+...poniżej historia autorstwa właścicielki wraz z efektami podjętej decyzji.

Fontenblue, obecnie 15 lat. Wałach, 170 cm w kłębie ok 650 kg wagi, wielkopolak, od 5 lat żyje wolnowybiegowo.

 

HISTORIA: W wieku ok 10 lat zaczął się kaszel w okresie wiosennym.  Z czasem zaczął się nasilać. Koń kaszlał głównie w ruchu. Zawsze był wydolny, dobrze oddychał, nie miał duszności, tylko ten okropny kaszel... Endoskopia wykazała bardzo dużą ilość wydzieliny w tchawicy. Wydzielina w jego przypadku jest bardzo kleista i koń nie potrafił sam się oczyścić.

DOTYCHCZAS STOSOWANE METODY: W ciągu kilku lat próbowałam: sterydu do tchawicy - nie pomógł,  inhalacji olejkami ziołowymi - nie pomogły, inhalacje solą fizjologiczną i sterydem wziewnym - efekt tylko na chwilę i mamy bardzo duży problem z podawaniem wziewnym bo podczas inhalacji kaszel się nasila, koń się okropnie denerwuje że ma maskę na chrapach podczas kaszlu. Sterydu ogólnego jak się da to chcę uniknąć. 

EFEKTY STOSOWANIA HEMPQUALIZER+: W tym roku ze względu na dobre opinie zdecydowałam się spróbować Hempqualizer +.

Koń dostawał przez 3 tygodnie 2 ml Hempqualizer +. W pierwszym tygodniu  wspomogłam go jeszcze syropem rozrzedzającym wydzielinę bo naprawdę bardzo mocno kaszlał i dusił się podczas ruchu.

Od drugiego tygodnia podawania sytuacja się stopniowo poprawiała, wydzielina zrobiła się wodnista i koń mógł sam się oczyszczać.

od 4 tygodnia otrzymuje 1 ml Hempqualizer + i utrzymuje się efekt kilku lekkich kaszlnięć przy rozruchu, koń poparska i mamy ciszę. Wydzielina ładnie spływa sama. Nie muszę dodatkowo nic podawać na ten moment. Koń jest pełen energii, dobrze oddycha. Na razie pozostaniemy na Hempqualizer + w dawce 1 ml.

52 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page