top of page

RAO-GOLDI & GRYFINO

Zaktualizowano: 25 cze

Poniżej opis dwóch przypadków koni z RAO, u których wdrożona została 30 dniowa suplementacja preparatem Hempqualizer+, dawka 1 ml dziennie, w celu oceny jego skuteczności i wpływu na objawy RAO.


GOLDI, wałach, rasa wielkopolska, 19 lat


Wcześniej użytkowany w sporcie, aktualnie praca rekreacyjna 1h dziennie. W 2018r. wykonano badanie BAL, na podstawie którego stwierdzono RAO. Przebyta kuracja sterydem. Objawy: suchy kaszel w seriach, nasilający się od sierpnia do listopada. Po pracy gęsta, biała wydzielina z nozdrzy.

Leczenie: kuracja sterydowa, antybiotyk i leki wykrztuśne zmniejszały ilość wydzieliny, ale nie ograniczały suchego „napadowego” kaszlu. 30 dniowa suplementacja Hempqualizer+: w tym roku odstawiliśmy wszystkie preparaty wspomagające (zioła, syropy, NAC) i zaczęliśmy miesięczną kurację Hempqualizer+. Przez pierwsze kilka dnia, kaszel występował sporadycznie, po 2 tygodniach zero objawów. Kaszel nie występuje ani w spoczynku, ani podczas ruchu. Sporadycznie pojawia się przezroczysta wydzielina po pracy. Aktualnie jesteśmy 3 tygodnie po zakończone kuracji i objawy jak na ten moment nie wróciły.GRYFINO wałach, konik polski, 11 lat


Pracujący rekreacyjnie ok 1h dziennie, boks angielski z uwagi na silne objawy alergiczne. W zeszłym roku wykonano endoskopie, stwierdzono za długie podniebienie miękkie oraz początek RAO.

Objawy: koń ma skłonności do bardzo przyspieszonego oddechu (nawet do 40 oddechów/minutę), wydzielina z obu nozdrzy i suchy kaszel „napadowy”. Leczenie: w zeszłym roku kuracja sterydowa nie przyniosła efektu, podano antybiotyk i leki przeciwzapalne, kuracje przerwano ze względu na kolkę. Głównie wspomagany ziołami, syropami i NAC. Objawy są całoroczne, raz nasilają się bardziej, raz mniej. 30 dniowa suplementacja Hempqualizer+: w tym roku odstawiliśmy wszystkie preparaty wspomagające i zaczęliśmy kurację Hempqualizer+. Oddech uspokoił się po 5/6 dniach, po kolejnym tygodniu brak napadów suchego kaszlu, wydzielina pojawia się sporadycznie w kolorze przezroczystym, najczęściej rano. Koń ewidentnie czuje się lepiej, chętnie się bawi z innymi końmi oraz pracuje. Aktualnie jesteśmy 3 tygodnie po zakończonej kuracji i nie obserwujemy przyspieszonego oddechu, kaszlu czy wydzieliny po pracy.


Wnioski

Stosowanie Hempqualizer+ w obu przypadkach przyniosło znaczną poprawę w stanach koni z RAO. Objawy takie jak kaszel, wydzielina z nozdrzy oraz przyspieszony oddech uległy zredukowaniu lub całkowitemu ustąpieniu. Co ważne, pozytywne efekty utrzymują się także po zakończeniu kuracji. Wyniki te sugerują, że Hempqualizer+ może być skutecznym elementem wspomagającym w zarządzaniu RAO.


676 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page