top of page

STRES, LĘK, NERWY-DERMANIA TS

Zaktualizowano: 25 cze

Przedstawiamy case study 25 letniej klaczy borykającej się z nadmiarem nerwów oraz lękiem, nadesłane przez jedną z naszych klientek.


Koń stres lęk nerwy

DERMANIA TS, 25 LAT, KLACZ TRAKEŃSKA, NERWY STRES LĘK

Historia: Od kiedy ją posiadam, czyli od 23 lat, użytkowana rekreacyjnie i hodowlanie.

Kontuzjowana (zerwane więzadła krzyżowe nadgarstka) w 2016 r. , co wpłynęło na ograniczenie użytkowania jeździeckiego, od 2021 r. odstawiona od jazd. W 2019 r. urodziła ostatniego źrebaka. Od 2020 r. zaobserwowana postępująca ślepota związana z wiekiem. W 2023 r. sprawdzana pod kątem braku zmian na narządach rozrodczych ze względu na dziwne zachowanie wynikające z problemów z gospodarką hormonalną.

Klacz z dużym udziałem xx (75%), o trudnym charakterze, spalająca, stadna w dość specyficzny sposób-ją zabrać od stada można, ale zabranie członka stada powoduje panikę.

Problem: Klacz przeżywająca zabranie jednego z koni np. na jazdę (czasem kilka razy dziennie), pozostawiona na padoku z pozostałymi końmi, chodziła wzdłuż ogrodzenia, rżąc do czasu powrotu. Ze względu na kontuzję przestała wyskakiwać przez niższe ogrodzenia(110 cm).

Podczas takich sytuacji bardzo się spalała, nadwyrężając kontuzjowaną nogę. Takie sytuacje wpływają także na problem z utrzymaniem masy ciała.

Od czasu postępującej ślepoty problem z zamknięciem konia w boksie. Mimo wszystkich koni w stajni koń nie potrafił zjeść w spokoju, chodziła cały czas w koło, także większą część nocy, zamykane ok 23 wypuszczane 6/7 rano. Siano praktycznie niedojadane.

Dotychczasowe metody radzenia sobie z problemem: Na czas jazd konie puszczone luzem aby Dermania mogła chodzić od placu do jazdy do reszty koni. Jedyne ogrodzenie to ogrodzenie placu. Ograniczone przebywanie w stajni, także przy złych warunkach pogodowych. Podczas karmienia klacz stała na korytarzu. Jednak nadal problem z odbudowaniem masy.

Stosowane do paszy suplementy uspakajające miały zbyt słabe działanie w przypadku Dermanii. Podawanie większej dawki było nie możliwe, przez brak akceptacji przez klacz jedzenia, nawet w podzieleni na 3 posiłki.

Suplementacja Hempqualizer+: Przy pierwszym podaniu Hempqualizer +, na początek 1 ml, była widoczna różnica w zachowaniu, klacz mniej nerwowo chodziła wzdłuż ogrodzenia i mniej rżała.

Kolejna próba podane 2 ml klacz niemal całkowicie uspokojona, wykazywała zachowania w granicach normy.

Następny etap podawanie Hempqualizer + na noc, podany 1 ml, po kolacji i po zamknięciu w boksie, klacz trochę spokojniejsza jednak jeszcze sporo w nocy chodziła(sprawdzana na monitoringu)

Kolejne próby podawanie 1 ml przed kolacją, klacz wyluzowana spokojnie zjadała siano w nocy.

Film z opinią właścicielki Dermani na temat preparatów Hempqualizer->LINK

koń śpi spokojnie w boksie

65 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Komentarze


bottom of page